SIK SORULAN SORULAR

- Estetik Cerrahi Nedir?

Estetik cerrahi şekil düzeltme cerrahisidir. Bir başka deyişle şekil ve/veya ölçüleri bozuk olan doku ve organların şeklinin hastanın beğenisi ve ideal anatomic ölçüler doğrultusunda değiştirilmesidir.

- Estetik Cerrahi Kimlere Uygulanabilir?

Ruh ve beden sağlığı yerinde olan herkese uygulanabilir. Ancak bazı ameliyatlar için yaş sınırlaması, ya da o ameliyatın yapılabilmesi için ideal olan bir yaş vardır. Örneğin; meme büyütme ve burun estetiği 17 yaş üzerindekilere yapılmalıdır. Ayrıca kepçe kulak ameliyatı 6 yaşından sonra uygundur.

- Estetik Ameliyat İz Bırakır mı?

Estetik ameliyat hiç iz bırakmaz diye bilinir. Ancak iz bırakmayan ameliyat yoktur. Estetik ameliyatlarda bu izler bir yerlere gizlenir. Örneğin burun ameliyatında burun deliklerinin içine, göz kapağı ameliyatında göz kapağı kıvrımına gibi. Bazı ameliyatlarda ise izlerin tamamı gizlenemez. Örneğin, karın germe ameliyatı.

- Estetik Ameliyatlarda Ağrı Çekermiyim?

Birçok estetik ameliyat sadece deri ve deri altı dokuları ilgilendirdiğinden ağrılı değildir. Hafif ağrı olursa da bu 2-3 günde geçer ve bu sure içerisinde ağrı kesici ilaçlarla kolaylıkla kontrol edilebilir. Kasların da dahil olduğu ameliyatlarda, örneğin karın germe ameliyatı, ağrı ve gerginlik daha uzun sürer.

- Estetik Ameliyat Nerede Yapılmalıdır?

Hayır. Hayati organ ameliyatları kadar riskli olmasalar da, estetik ameliyatlar tüm diğer cerrahi girişimlerde olduğu gibi alınması gereken bir takım önlemler vardır. Bu önlemler ancak tam teşekküllü hastanelerin teknik donanımı ile sağlanabilir. Bunun dışında muayenehane, dispanser, poliklinik, teşhis merkezi ve benzeri yerlerde ameliyat yapılması hem yasal değildir, hem de son derece sakıncalıdır.

- İzsiz Meme Dikleştirme Mümkün mü?

İz bırakmadan hiçbir ameliyatı yapmak mümkün değildir. . Meme ucunu aşağıdan alıp bütün meme dokusu ile yukarıya taşıdığınız ve memeyi toparladığınız zaman ister istemez iz kalacaktır. Bunun miktarıda sarkmanın derecesine bağlı olarak az ya da çok olabilir.

- Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Emzirebilir miyim?

Son tekniklerle yapılan meme küçültme ameliyatlarında emzirme olasılığı %70'in üzerindedir. Yanlız normalde bayanların sadece %60'ı kadarının sağlıklı emzirebildiği düşünülürse, problem yaşanması durumunda olayın tamamen ameliyata bağlanmaması gereklidir.

- Tamponsuz Burun Ameliyatı var mı?

Eğer burun septumuna müdahale edilmediyse cerrahınız gerek duymayabilir. Bunun yanında tamponsuz burun estetiği ameliyatı deyimi şu anda biraz fanteziye kaçmaktadır.

- Meme Protezleri Kanser Yapar mı?

Bu konu yıllarca araştırıldı ve belgeli makaleler yayınlandı. Amerika'da bazo protez markaları 15-17 yıllık araştırmalar sonrası FDA onayı alabildiler. Bunlardan biri bizim de kullandığımız Mentor markasıdır. Şu anda rahatlıkla kanser yapmaz diyebiliriz.

- Protezle Meme Büyütme Sonrası Emzirebilir miyim?

Özellikle meme altından ve yine kas altına yerleştirilen protezler sonrası risk bulunmamaktadır.

'Bu site tanıtım ve bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz. A-Plast Estetik Cerrahi Estalya Güzellik Plas ve Estetik Cerr LTD ŞTİ resmi tescilli markasıdır. Her hangi bir sağlık kuruluşu değildir.'

OP DR GÖKHAN ÖZERDEM

DOÇ DR ÖMER REFİK ÖZERDEM

DOKTORLARIMIZ


BİZE DANIŞIN

WHATSAPP & E-MAIL

Mail: gokhanozerdem@gmail.com
Whatsapp: 00 90 505 928 21 41 (Op Dr Gökhan Özerdem)

'Bize direk mail üzerinden veya whatsapp ile resimlerinizle bize danışabilirsiniz. Yoğunluktan dolayı hemen dönemeyebiliyoruz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.'

Online Danışma